Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 21, 2019, 08:36:45 μμ
Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή
Νέα: Proticamp forum - Συζητήσεις για τις ορθόδοξες εκκλησιαστικές κατασκηνώσεις

+  Proticamp forum
|-+  Συζητήσεις
| |-+  Εκκλησιαστικές κατασκηνώσεις
| | |-+  Βιντεάκια από κατασκηνώσεις Ι.Μ. Ρόδου
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Βιντεάκια από κατασκηνώσεις Ι.Μ. Ρόδου  (Αναγνώστηκε 35288 φορές)
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 16, 2010, 11:12:16 πμ »

Μόλις σήμερα (17-4-2010) που ολοκλήρωσα την ιστοσελίδα της κατασκήνωσης της Πρώτης, ανακάλυψα τυχαία ένα πολύ χαριτωμένο βιντεάκι από τις κατασκηνώσεις της Ι.Μ. Ρόδου το 2009. Είχε πιάσει φωτιά στην κατασκήνωση και τα παιδιά βρήκαν έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο να εκφράσουν τα συναισθήματά τους με την παράφραση ενός πασίγνωστου κατασκηνωτικού τραγουδιού. Καλύτερα να τ' ακούσετε οι ίδιοι, είναι πολύ πρωτότυπο!
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΡΟΔΟΥ
Επίσης στη σελίδα http://www.youtube.com/user/manos111689 μπορείτε να δείτε τη συλλογή από τα βιντεάκια της κατασκήνωσης. Δυστυχώς στα δικά μας χρόνια δεν υπήρχαν ψηφιακές μηχανές και youtube (τι λέω τώρα, ούτε καν... internet δεν είχαμε... Ευτυχισμένοι καιροί...) και δεν έχουμε πρόχειρα βιντεάκι από την κατασκήνωση μας. Θα ψηφιοποιηθούν όμως και θα αναρτηθούν σιγά σιγά. Όμως τα βιντεάκια από κάθε κατασκήνωση δεν μπορεί να μη σου θυμίσουν και δικές σου στιγμές, όποιος τα έχει ζήσει τα καταλαβαίνει αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2011, 03:58:01 πμ από Proticamp Webmaster » Καταγράφηκε
nostalgia
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2011, 10:14:55 μμ »

Kαλησπέρα!

Τυχαία βρέθηκα στην σελίδα σας!Μία σελίδα πολύ όμορφα οργανωμένη,που προκαλεί αμέσως γλυκές αναμνήσεις!

Είμαι κατασκηνώτρια-πλέον στέλεχος-των κατασκηνώσεων Ι.Μ.Ρόδου από το έτος ίδρυσής της (1998).Δεν σας κρύβω τη χαρά μου όταν είδα το βιντεάκι μας εδώ!Να σημειώσω απλά πως δεν είχαμε να κάνουμε με μία απλή φωτιά,αλλά με μία φωτιά που κατέστρεψε πολλές δασικές εκτάσεις του νησιού μας.Δόξα τω Θεώ,όμως,με την Χάρη Του και τη βοήθεια όλων των κατασκηνωτών,η φωτιά δεν άγγιξε καθόλου την κατασκήνωσή που τόσο αγαπάμε!

Μπράβο για την σελίδα σας,θα χαρώ να δω απάντηση στο ποστ μου!

Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:46:05 μμ »

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια! Η γνωστοποίηση του βίντεο στη σελίδα μας έγινε σχεδόν αυτόματα, τόσο πολύ εντύπωση μας έκανε! Κι αυτό γιατί συνδύαζε όμορφες κατασκηνωτικές εμπειρίες με εθελοντική προσφορά. Στις περιπτώσεις αυτές, που ζητείται προσφορά από τους κατασκηνωτές, παρατηρείται πάντα μια πρωτόγνωρη αλληλεγγύη και συμμετοχή από όλους! Δεν υπάρχει εκεί "καλό" και "κακό" παιδί, όλοι προσφέρουν το μέγιστο που μπορεί ο καθένας!

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά που είχαν έρθει στην Κατασκήνωση της Πρώτης παιδιά από τη Σερβία (ήταν η εποχή του πολέμου στο Κόσοβο). Πρώτη μέρα, εμείς ακόμα δεν είχαμε εξοικειωθεί με ξένους στην κατασκήνωση. Μπαίνει λοιπόν στη σκηνή ένας Σέρβος και μας ζήταγε κάτι. Δεν ήξερε αγγλικά, με το ζόρι καταλάβαμε από τα λίγα σπαστά που μιλούσε ότι ρώταγε αν υπάρχει κανα μαγαζί ν' αγοράσει κανα φαγώσιμο... Είχαμε φάει βέβαια για βράδυ, αλλά αυτός ήθελε και τίποτα πιο... σπέσιαλ από το κοινό κατασκηνωτικό φαγητό! Στην αρχή προσπαθήσαμε να του πούμε ότι εδώ είναι εκκλησιαστική κατασκήνωση και δεν υπάρχει τέτοιο μαγαζί και απαγορεύονται γενικώς τα φαγητά απ' έξω. Όμως γρήγορα εγκαταλείψαμε την προσπάθεια: κοιταζόμαστε όλοι μεταξύ μας με ένα γνώριμο βλέμμα... ενοχής και τη συνέχεια τη μαντεύετε: ανοίγουμε όλοι τις τσάντες και βγάζουμε από σάντουιτς και κρουασάν μέχρι ολόκληρα μπουκάλια κοκα-κόλα! Ο καθένας του έδινε κι από κάτι, για να δώσει και στους φίλους του, και στο τέλος ήταν τόσα πολλά που του έπεφταν κάτω! Το παιδί έφυγε για τη σκηνή του και μόνο που δεν μας προσκύνησε... Μπορεί να μη γνωρίζαμε ο ένας τη γλώσσα του άλλου, όμως η γλώσσα της αγάπης και της προσφοράς είναι κοινή σε όλους!

Δεν ξέρω από τα παιδιά αυτά πόσα ζουν σήμερα, καθώς αργότερα μάθαμε ότι οι "έξυπνες" βόμβες του ΝΑΤΟ και των Αμερικανών πήραν στο διάβα τους και το χωριό τους... Ακόμα θα μου μείνει αξέχαστη η εικόνα του Ζόραν, ενός μικρού παιδιού που έκλαιγε όταν έφευγε το πούλμαν και μου έκανε με το χέρι του νόημα να του γράψω... Σ' αυτόν λοιπόν αφιερωμένες οι σκέψεις αυτές, ας είναι μαζί του η χάρη του Θεού, όπου κι αν είναι, είτε εδώ είτε στον ουρανό.
Καταγράφηκε
nostalgia
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2011, 06:56:05 μμ »

Kαλησπέρα και πάλι!

Έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα..!Νομίζω πως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να ζωντανέψει το φόρουμ αυτό μιας και υπάρχει ήδη!Προώθησα τη σελίδα σας στα στελέχη μας!Είναι ευκαιρία πρώτα να γνωριστούμε,να ανταλλάξουμε εμπειρίες ανακαλώντας όμορφες στιγμές της ζωής μας αλλά και να βελτιωθούμε -αφορά τα ενεργά στελέχη!

Είδα αναλυτικά ό,τι έχετε ανεβάσει(φωτογραφίες,πρόγραμμα κατασκήνωσης κοκ),θα ήθελα όμως να μάθω αν λειτουργεί ακόμα η κατασκήνωση της Πρώτης,και αν ναι ποιος είναι υπεύθυνος,σε πόσες περιόδους χωρίζεται και φυσικά αν διαθέτει κάποιο φοιτητικό 3μερο!!!!

nostalgia,21 από Ρόδο
Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2011, 09:39:27 μμ »

Χαιρετούμε και πάλι το νησί της Ρόδου. Ευχαριστούμε για τη διάδοση της σελίδας! (εδώ που τα λέμε, κι εγώ δεν έχω κάνει σχεδόν τίποτα γι' αυτό, δεν είμαι και πολύ των... δημοσίων σχέσεων, απλώς την αφήνω να υπάρχει κι όποιος τη βρει την βρήκε... Μόνο κάποια mail στέλνω σε παλιούς κατασκηνωτές και όσους έχουν μπει στη σελίδα, όταν δημοσιεύω κάτι καινούργιο.) Ευχής έργον θα ήταν να γραφούν εδώ εμπειρίες από την κατασκήνωσή σας κι όταν εμπλουτιστούν να κάνουμε και μια παρουσίαση σε χωριστή σελίδα μόνο για την κατασκήνωση της Ρόδου με το πρόγραμμα, φωτογραφίες-βίντεο και γενικώς τη ζωή της κατασκήνωσης. Η αρχική μου σκέψη όταν έφτιαξα το blog και το forum ήταν να γίνει αυτό για όσο το δυνατόν περισσότερες εκκλησιαστικές κατασκηνώσεις. Ίδωμεν...

Στην κατασκήνωση της Πρώτης βρέθηκα φέτος μετά από μια δεκαετία, επ' ευκαιρία της κοίμησης του γέροντα Αυγουστίνου, του ιδρυτή της. Όταν πήγαινα εγώ είχαν έναν πανελλαδικό χαρακτήρα, λόγω της δράσης του Αυγουστίνου. Ο χαρακτήρας αυτός δεν υπάρχει τώρα, όμως συνεχίζουν να λειτουργούν ως κατασκηνώσεις της Μητροπόλεως Φλωρίνης, απλώς είχα χάσει επαφή όλ' αυτά τα χρόνια. Δεν πληροφορούμαι ούτε τώρα τα τεκταινόμενα, καθώς η Μητρόπολη δεν βλέπω να έχει δική της ιστοσελίδα. Έχω γράψει εδώ αυτά που γνωρίζω για τον υπεύθυνο και την κατασκήνωση σήμερα. Σύντομα θα δημοσιεύσω όμως και φωτογραφίες από τη σημερινή κατάσταση της κατασκήνωσης, όπου θα μπορείτε να δείτε πώς είναι (αν και μια γενική εικόνα υπάρχει εν πολλοίς στην κύρια ιστοσελίδα της κατασκήνωσης, στην ενότητα Κατασκηνωτικοί χώροι).

Περιμένουμε λοιπόν υλικό (αναμνήσεις, περιστατικά, φωτογραφίες...) και από τις κατασκηνώσεις της Ρόδου! Ξέρω ότι σε μερικούς φαντάζει ίσως κάπως... ανεπίκαιρη η δημοσίευση τέτοιου υλικού σε περίοδο που δεν λειτουργούν οι κατασκηνώσεις. Δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ πάντως βλέπω ότι όταν θυμάσαι την κατασκηνωτική ζωή συνεχώς μέσα στη χρονιά, αυτό σε αναζωογονεί και σε βγάζει από τη μιζέρια της καθημερινότητας! (γι' αυτό άλλωστε και έβγαλα στο internet όλο αυτό το υλικό και τις αναμνήσεις, περισσότερο από ανάγκη! Οι δικοί μου είχαν βαρεθεί να με ακούνε κάθε μέρα να λέω για τη Φλώρινα και την Πρώτη, μέχρι που... έβγαλα το άχτι μου στο internet και ησύχασα! -που δεν ησυχάζω ποτέ...  -)
Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2011, 09:57:05 μμ »

Να γράψω επίσης ότι δεν υπάρχει κάποιο φοιτητικό τριήμερο, φέτος όμως λειτούργησε για πρώτη φορά περίοδος για οικογένειες, εκεί πήγα εγώ. Έτυχε μάλιστα να συμπέσει και με την κοίμηση του γέροντα. Για καμια βδομάδα ήταν στα τέλη Αυγούστου, πολύ πιθανό το ίδιο να ισχύσει και του χρόνου. Φυσικά δεν υπάρχει περιορισμός για την προέλευση της οικογένειας, οι περισσότεροι είναι από Αθήνα, είδα όμως και παλιούς συγκατασκηνωτές μου από Βόρεια Ελλάδα, μετά από τόσα χρόνια, οικογενειάρχες πλέον κι αυτοί...
Καταγράφηκε
nostalgia
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2011, 10:01:37 μμ »

Αν σε αναζωογονεί λέει!!!!!!!!!Δύσκολα το καταλαβαίνει κανείς αν δεν το ζήσει η αλήθεια είναι αλλά αν το ζήσει..!!Πρόχειρα έχω τα παρακάτω βιντεάκια..Θα σας δώσουν μια καλή γεύση της κατασκήνωσής μας μέχρι να συγκεντρώσουμε κι επιπλέον υλικό!!

http://www.youtube.com/watch?v=kIfAw1nUImg

http://www.youtube.com/watch?v=cnAFfAGoBCI

και από την περίοδο των κοριτσιών:

http://www.youtube.com/watch?v=M__20WXTk2k&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=nXrEy3bua6Y&feature=related

Καταγράφηκε
nostalgia
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2011, 10:04:55 μμ »

Με προλάβατε στη δημοσίευση

Ευχαριστω για την ενημέρωση!!

Θα αναρτησουμε με την πρώτη ευκαιρία(ουσιαστικά με το πρώτο κενό απο τα μαθήματα ) υλικό μας!
Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2011, 02:25:16 πμ »

Ευχαριστούμε για τα βίντεο! Από παλιά είχα την ιδέα να μαζέψω από το youtube όλα τα βίντεο από εκκλησιαστικές κατασκηνώσεις και να τα παρουσιάσω κάπου ανά κατασκήνωση και τα μηνύματά σας είναι ένα τσίγκλισμα... Θα το βάλω κι αυτό στο πρόγραμμα λοιπόν. Το κενό από τα μαθήματα (δηλ. το Πάσχα) έρχεται σιγά σιγά, οπότε αναμένουμε και άλλο υλικό. Αν συνδυάζεται και με κείμενο που να περιγράφει τις αναμνήσεις από την κατασκήνωση, ακόμα καλύτερα. Ήδη όμως, ειδικά τα δύο πρώτα βίντεο είναι πολύ όμορφα και χαρακτηριστικά της κατασκηνωτικής ζωής, μιας και περιέχουν και αφήγηση και περιγραφή. Σου τη θυμίζουν έντονα, ανεξάρτητα από το σε ποια κατασκήνωση έχεις πάει, αφού το πράσινο και πολλά μέρη του προγράμματος είναι λίγο-πολύ κοινά σε όλες τις κατασκηνώσεις. Υπομονή, η σχολική χρονιά σχεδόν... τελείωσε!   (πλάκα πλάκα, αν βγάλει κανείς τις αργίες και τις διακοπές δεν μένει και πολύ...) Μετά, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για την κατασκήνωση! (μ' αρέσει που το λέω εγώ, που πλέον δεν πηγαίνω...) Ως τότε... βιντεάκια από το internet!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2011, 02:55:48 πμ από Proticamp Webmaster » Καταγράφηκε
nostalgia
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 22, 2011, 11:52:33 πμ »

Πολύ πολύ όμορφα τα τραγούδια που ανεβάσατε...ιδίως η καταφυγή !!! 
Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 23, 2011, 05:01:23 πμ »

Πολύ πολύ όμορφα τα τραγούδια που ανεβάσατε...ιδίως η καταφυγή !!! 
Ευχαριστώ, ελπίζω να χρησιμεύσουν για να τα τραγουδάνε τα παιδιά και σε άλλες κατασκηνώσεις γιατί είναι πράγματι πολύ ζωντανά τραγούδια. Η Καταφυγή ήταν από τα πλέον αγαπημένα τα χρόνια εκείνα στην Πρώτη, το έχουμε ξαναπεί. Εμένα πάντως εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ και η "Κατασκήνωση φωτιά"! Όχι μόνο για τα υπέροχα αλλαγμένα λόγια (θα έλεγα μάλιστα ότι είναι καλύτερα από τα πρωτότυπα!) αλλά και για τη λύρα που παίζει σε παραδοσιακό στυλ! Ίσως να φταίει και η ιδιαίτερη σχέση που ανέπτυξα με την παραδοσιακή μουσική από μια φάση και πέρα. Μάλιστα μόλις χτες ξανάβαλα στο γιο μου το βιντεάκι και ενθουσιάστηκε και με ρωτούσε από πόσων χρονών δέχονται παιδιά σε κατασκηνώσεις...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε:  

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης