Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/nefamily/proticamp.gr/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
Τα νέα της κατασκήνωσης
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Οκτώβριος 20, 2017, 05:53:44 μμ
Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή
Νέα: Proticamp forum - Συζητήσεις για τις ορθόδοξες εκκλησιαστικές κατασκηνώσεις

+  Proticamp forum
|-+  Συζητήσεις
| |-+  Η κατασκήνωση της Πρώτης σήμερα
| | |-+  Τα νέα της κατασκήνωσης
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Τα νέα της κατασκήνωσης  (Αναγνώστηκε 20561 φορές)
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 07, 2010, 12:07:41 μμ »

Εδώ μπορείτε να γράφετε νέα από την κατασκήνωση της Πρώτης: π.χ. πότε αρχίζει μια κατασκηνωτική περίοδος, πώς μπορεί κανείς να δηλώσει συμμετοχή κλπ.
Καταγράφηκε
stasa1977
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2011, 11:22:43 πμ »

Επισκέφθηκα την κατασκήνωση στις 12 Ιουνίου 2011. Ο χώρος αν και πολύ αλλαγμένος στην όψη του κρατούσε καλά τις πολύχρονες αναμνήσεις και τα βιώματα μιας 20ετίας για μένα. Πρωτοπήγα εκεί το 1977 στα 15 μου και τώρα είμαι 49. Παρά τις αλλαγές που έχουν γίνει στο χώρο και ιδιαίτερα με έκπληξη είδα τα σπίτια που είναι χτισμένα γύρω από τον περίβολο της κατασκήνωσης, έντονη είναι η αναγνωρισημότητα της και το οικείο περιβάλλον της για μας που ζήσαμε εκεί την αναγέννηση την προσωπική μας και τον ομαδικό αγώνα που διεξήχθη για κάποιες δεκετίες συμμετοχών στην ζωή που μας πρόσφερε η αγάπη του μακαριστού π. Αυγουστίνου η ακούραστη παρουσία του π. Ιεροθέου και όλων των συνεργατών του μακαριστού Γέροντος. Όσα μας προσφέρθηκαν και όσα ζήσαμε εκεί δεν πήγαν χαμένα ιδιαίτερα για όσους συναισθανόμασταν το βαρύ έργο που επιτελείται στις ψυχές μας ώστε να αξιωθούμε μια ημέρα να γίνουμε ουρανοπολίτες της Βασιλείας Του. Η ευγνωμοσύνη μας δεν τελειώνει ποτέ για όσους κουράστηκαν, για όσους μόχθησαν προσφέροντας τον εαυτό τους θυσία στο βωμό της αγάπης για Τον Κύριο και την Εκκλησία Του. Αιωνία ας είναι η μνήμη όσων έφυγαν από τούτη τη ζωή και για όσους βρισκόμαστε ακόμη στην στρατευομένη του Χριστού εκκλησία εύχομαι Ο Κύριος με τις πρεσβείες της Υπεραγίας Θεοτόκου να μας γεμίζει με την Χάρη Του για να έχουμε την δύναμη της πάλης με το κακό ως την τελευταία μας αναπνοή στον κόσμο τούτο για να αξιωθούμε Της Ουρανίου Βασιλείας του. Αμήν. 
Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2011, 04:50:05 μμ »

Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις σας! Είχα επισκεφτεί κι εγώ την κατασκήνωση πέρυσι, στην κηδεία του γέροντα Αυγουστίνου κι είχα τραβήξει φωτογραφίες και βίντεο. Δεν τα έχω δημοσιεύσει ακόμα μάλλον λόγω... τεμπελιάς, καθώς ελάχιστες ενέργειες απαιτούνται για να σηκωθούν στο διαδίκτυο. Θα φροντίσω να τα δημοσιεύσω συντόμως. Οι εντυπώσεις μας μάλλον συμπίπτουν. Πραγματικά αισθάνεται περίεργα κανείς αν αναλογιστεί πόσοι μόχθησαν για το έργο αυτό αλλά και πόσοι απ' αυτούς έχουν φύγει σήμερα (σκέφτομαι να κάνω ένα αφιέρωμα για τους κεκοιμημένους αδελφούς από την Κατασκήνωση). Αυτό που έμεινε είναι οι αναμνήσεις και η ελπίδα να ζήσουν και σήμερα κάτι ανάλογο τα παιδιά μας, που τους διηγούμαστε τα όσα περάσαμε και δε χορταίνουν να τα ακούν!
Καταγράφηκε
stasa1977
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2011, 06:39:18 πμ »

Τι θα λέγατε αν στο μνημόσυνο του π. Αυγουστίνου που θα γίνει το Σάββατο στις 27 Αυγούστου στο μοναστήρι του Αγίου Αυγουστίνου δίναμε ένα δυναμικό παρόν έτσι ώστε να μας δοθεί η ευκαιρία να επισκεφθούμε πάλι την Κατασκήνωση και προσευχηθούμε στον Κύριο ώστε να μας αξιώσει της Ουρανίου Κατασκήνωσης.
Το αφιέρωμα για τους εν ουρανοίς αδελφούς μας συγκατασκηνωτές και ακάματους εργάτες στην κατασκήνωση της Πρώτης θα είναι πραγματικά ένα προσκλητήριο αγγέλων και μια ανάσα δροσιάς για την πνευματική κρίση που περνάμε που είναι πιο δύσκολη από την οικονομική που περνάει η Πατρίδα μας.
Ευχαριστούμε πολύ!!!!
stasa
Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 05, 2011, 10:16:01 πμ »

Λοιπόν, υπάρχει πιθανότητα να είμαι στο μνημόσυνο του γέροντα στις 27 Αυγούστου, εάν τελικά παρευρεθώ στην κατασκήνωση της Πρώτης κατά την περίοδο 24-28 Αυγούστου 2011, που θα γίνει ένα μικρό τετραήμερο για οικογένειες, όπως πληροφορήθηκα. Ανασταλτικός παράγοντας είναι οι λίγες ημέρες, σε συνδυασμό με τα πολλά έξοδα που απαιτούνται για να ταξιδέψει οδικώς μια οικογένεια από την Αθήνα (στην κηδεία του γέροντα η μεταφορά μάς κόστισε 300 €, τα διόδια είναι απίστευτα...). Η πρόσκληση λοιπόν δεκτή, ήδη ενημέρωσα και στο facebook ότι μπορεί να πάω -θα βρίσκονται άλλωστε στην Πρώτη την περίοδο αυτή κάμποσοι παλιοί κατασκηνωτές, ως οικογενειάρχες πλέον- θα ξαναενημερώσω όμως, γιατί δεν ξέρω πώς θα έρθουν τα πράγματα ως τότε.
Καταγράφηκε
stasa1977
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2011, 11:20:59 πμ »

Όμορφα λοιπόν θα συναντηθούμε εκεί και θα πούμε τα νέα μας αφού θυμηθούμε όλα όσα ζήσαμε εκεί που αρχίσαμε να πορευόμαστε προς την ολοκλήρωση του είναι μας.
stassa
Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 11:54:30 μμ »

Δυστυχώς, όπως έγραψα και στο facebook, δεν κατέστη δυνατό να πάω στη Φλώρινα φέτος. Αιτίες το μεγάλο κόστος από Αθήνα για την οικογενειακή μεταφορά με το αυτοκίνητο, σε συνδυασμό με μια βλάβη του αυτοκινήτου, που δεν μου επέτρεπε να ταξιδέψω τις ημέρες της κατασκηνωτικής περιόδου. Δεν πειράζει, μια άλλη φορά, ίσως του χρόνου. Η κατασκήνωση παραμένει ζωντανή πάντως. Όσοι μας παρακολουθείτε τακτικά, θα είδατε το νέο ιστολόγιο Proticamp 2011 που έφτιαξε τωρινός κατασκηνωτής, με υλικό μέχρι από τη φετινή κατασκηνωτική περίοδο! Θα δημοσιεύσουμε κι εμείς κι άλλες φωτογραφίες από τη σύγχρονη Πρώτη και θα ακολουθήσουν κι άλλες κατασκηνώσεις σιγά-σιγά. Καλό φθινόπωρο σε όλους!
Καταγράφηκε
stasa1977
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 12:51:44 μμ »

Το πιο βασικό από όλα είναι να γίνει προσκλητήριο αγγέλων μέχρι του χρόνου που θα πάμε πρώτα Ο Θεός στην κατασκήνωση.
Καθένας μας και κάθε μία γνωρίζει πρόσωπα που έφυγαν από κοντά μας, είτε κατασκηνωτές είτε στελέχη. Ας κάνουμε λοιπόν όπως κάνουν στην μάχη οι στρατιώτες για να δούνε πόσοι απόμειναν και ας αφιερώσουμε ένα μέρος αναμνήσεων προσώπων που ζουν τώρα την αιώνια κατασκήνωση.

Καταγράφηκε
Proticamp Webmaster
Διαχειριστής
Αρχάριο μέλος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:40:28 μμ »

Ναι, ευχαριστώ για την υπενθύμιση. Είχα σκεφτεί κι εγώ να κάνω ένα αφιέρωμα σε παλιά στελέχη της Κατασκήνωσης που δεν είναι πλέον ανάμεσά μας. Όταν βρω λίγο χρόνο και συγκεντρώσω πληροφορίες, θα γράψω εγώ για όσους ξέρω σε ένα θέμα και όποιος θέλει προσθέτει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε:  

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης